Annual Scholarship Competition

Tuesday Musical Association's annual scholarship competition is hailed as one of the best in Ohio, and was held this year on March 19 with 107 students participating. The 2016 winners are posted at the bottom of this page. Congratulations to all participants and their teachers! (Slide the year button to the right for past years' winners.)

Many of the winners participated in the Scholarship Concert on May 15, with pianist Fangzhou Feng (Cleveland Institute of Music) winning the first place prize of $2,000 and classical guitarist Jeremy Avalos (The University of Akron) winning the 2nd place prize of $1,000.

Since 1955 and with support from generous donors and competition volunteers, Tuesday Musical has awarded more than 500 scholarships to talented university and college students embarking on careers in music education and music performance. 

Applications for the 2017 Scholarship Competition will be accepted on-line from January 1 through Friday, January 31, 2017. 

Scholarship Applications

Music Education Scholarships

Apply for one of our scholarships for furthering music education.

Submit your application on-line starting January 1, 2016. The application deadline has been extended through Friday, February 5, 2016.
Details and Application

Performance Scholarships

https://www.tuesdaymusical.org/edit/images/bt_close.png

Apply for one of our scholarships that reward outstanding musical performance.

Submit your application on-line starting January 1, 2016. The application deadline has been extended through Friday, February 5, 2016.
Details and Application

Applications are now closed for Tuesday Musical's 2016 Scholarship Competition.

Education & Outreach

Student Tickets

Tuesday Musical Association invites all students to attend its concerts at no cost! And, we offer bus transportation underwriting for groups of 20+ students.

Student Tickets Details

Complimentary Student Ticket Program

Tuesday Musical Association invites all students to attend its concerts at no cost. It’s easy through the ticket voucher program, supported by our generous donors. Here's how:

  1. Receive a ticket voucher through your school, a private music teacher, at the Student Ticket Table the night of the concert or the Tuesday Musical office at 330.761.3460.
  2. Or, download the form here.
  3. Redeem the voucher at the Student Ticket Table located in the EJ Thomas Hall Ticket Office Lobby on the night of the concert.

BONUS for parents/adult companions: If a parent/adult wants to purchase a reduced-priced companion seat, both the student and the adult should go to the Ticket Window nearest the Student Ticket Table to obtain both the free student ticket and purchase the adult ticket. Parent/adult companion tickets are $15.

Have a large group? Please call the Tuesday Musical at 330-761-3460 or e-mail us so we can process your tickets quickly and conveniently in advance.

Bus underwriting is available for groups of 20+ students. Please call the Tuesday Musical at 330-761-3460 or e-mail us.

Student Ticket Vouchers

Student ticket vouchers are available by clicking the link below.

Master Classes

A master class is given to students of a particular discipline by an expert of that discipline. All the students (and often spectators) watch and listen as the master teaches one student at a time.

Master Classes Details

A master class is a class given to students of a particular discipline by an expert of that discipline—in our case, music. The difference between a normal class and a master class is typically the setup. In a master class, all the students (and often spectators) watch and listen as the master takes one student at a time. The student (typically intermediate or advanced, depending on the status of the master) usually performs a single piece which they have prepared, and the master will give them advice on how to play it, often including anecdotes about the composer, demonstrations of how to play certain passages, and admonitions of common technical errors. The student is then usually expected to play the piece again, in light of the master's comments, and the student may be asked to play a passage repeatedly to attain perfection.

Normally, an artist will work with three or four students and the class lasts approximately two hours. These master classes are held at various venues, from university recital halls to library auditoriums. The master classes are attended by other students and the public is always welcome.

Lectures

The lecture/demonstration is more informal, but greatly enjoyed by the students. There will be a short performance with time for a Q&A session with the students. 

Lectures Details

The lecture/demonstration is more informal, but greatly enjoyed by the students. There will be a short performance with time for a Q&A session with the students. This can be either an intimate or large group of students.

Sometimes, time allows only an open rehearsal which is exceedingly well received by the students able to attend.

Residencies

Today, there is great appeal for the multi-day residency experience where the artist(s) spends a few days in town prior to the performance and works with as many students/ensembles as possible.

Residencies Details

Today, there is great appeal for the multi-day residency experience where the artist(s) spends a few days in town prior to the performance and works with as many students/ensembles as possible. Often, a multi-day residency also permits the artist(s) to reach even further into the community and visit residents living in senior citizen complexes.

Brahms Allegro Club

Membership is open to students from K-12. Members of Brahms Allegro are eligible to participate in the Ohio Federation of Music Clubs’ annual Junior Music Festival and Junior Composers Contest.

Brahms Allegro Club Details

Membership in Brahms Allegro is open to students from K-12.

Performance Opportunities:

  • Members are encouraged to play for each other if they so desire. A relaxed atmosphere helps students to become more comfortable performing for people.
  • Programs are held in locations such as the Steinway Piano Gallery Cleveland, the Akron Art Museum Lehner Auditorium and the Akron-Summit County Public Library Auditorium

Members of Brahms Allegro are eligible to participate in the Ohio Federation of Music Clubs’ annual Junior Music Festival and Junior Composers Contest.

Brahms Allegro members receive vouchers for free tickets to all Tuesday Musical concerts.

If you know a student who might be interested please contact Cheryl Boigegrain for more information at cimprovise@aol.com.

Transportation

We help cover the cost of bus/van transportation for schools or groups bringing more than 20 students to any of our education outreach opportunities. Please call the Tuesday Musical office at 330.761.3460 or e-mail us.

Past Recipients

2016 Scholarship Recipients

Winner's Concert Prizes

  • 2016 Arden J. Yockey Scholarship for Performance: pianist Fangzhou Feng, $2,000 award
  • 2016 Arden J. Yockey Scholarship for Performance: classical guitarist Jeremy Avalos, $1,000

Piano

  • 1st Place, Marguerite Thomas & Gertrude Lancaster Scholarship: Daniel Milan, Bowling Green State University
  • 2nd Place, Tuesday Musical Scholarship: Fangzhou Feng, Cleveland Institute of Music
  • 3rd Place, Clarenz J. Lightfritz Scholarship: Prudence Poon, Oberlin Conservatory

Strings

  • 1st Place: Arden J. Yockey Scholarship: Ann Yu, Cleveland Institute of Music
  • 2nd Place, Tuesday Musical Scholarship: Sarah Schoeffler, Mannes College of Music
  • 3rd Place, Barbara Ainsworth Porter Scholarship: Paul Kim, Oberlin Conservatory

Brass

  • 1st Place, Arden J. Yockey Scholarship: Michael Harper, Cleveland Institute of Music
  • 2nd Place, Tuesday Musical Scholarship: Devin Gossett, The Ohio State University
  • 3rd Place, Tuesday Musical Scholarship: Stephanie Lumpkin, The University of Akron

Woodwind

  • 1st Place, Arden J. Yockey Scholarship: Jaewon Kim, Cleveland Institute of Music
  • 2nd Place, Gleason/Rea Scholarship: Vincenzo Volpe, Case Western Reserve University
  • 3rd Place, Tuesday Musical Scholarship: Amanda Dame, Oberlin Conservatory

Voice

  • 1st Place, Arden J. Yockey Scholarship: Michael Floriano, Oberlin Conservatory
  • 2nd Place, Tuesday Musical Scholarship: Lauren Corcoran, The University of Akron
  • 3rd Place, Tuesday Musical Scholarship: Morgan Griffith, Oberlin Conservatory

Music Education

  • Gertrude Seiblerling Scholarship: Eden Dunning, The University of Akron
  • Winifred Collins Scholarship: Helen West, Bowling Green State University

Organ

  • 1st Place, Audrey Mollard Scholarship: Nicholas Capozzoli, Oberlin Conservatory

Classical Guitar

  • 1st Place, Margaret Watts Hunter Scholarship: Jeremy Avalos, The University of Akron

2015 Scholarship Recipients

Winners' Concert Awards

  • Laurel Weir, voice - 2nd Place
  • Aida Badalian, piano - 1st Place

Piano

  • Luwen Chen, 1st Place
  • Aida Badalian, 2nd Place
  • Amy Tan, 3rd Place

Strings

  • Brendon Phelps, cello, 1st Place
  • Jieying Zhao, violin, 2nd Place
  • Sophia Bernitz, violin, 3rd Place

Brass

  • Josiah Bullach, horn, 1st Place
  • Kevin Graham, tuba, 2nd Place
  • Alejandro Lopez Velarde, trombone, 3rd Place

Woodwind

  • Ting-Wei Chang, clarinet, 1st Place
  • Octavian Moldovean, flute, 2nd Place
  • Luke Shultz, flute, 3rd Place

Voice

  • Elissa Pfaender, 1st Place
  • Laurel Weir, 2nd Place
  • Sage DeAgro-Ruopp, 3rd Place

Music Education

  • Collin Wheatley, Winifred Collins Music Education Scholarship
  • Tabytha Walls, Gertrude Seiberling Music Education Scholarship

Organ

  • David von Behren, 1st Place

2014 Scholarship Recipients

Winners' Concert Awards

  • William Overcash, violin - 1st Place
  • Silei Ge, piano - 2nd Place

Piano

  • Xiao He, 1st Place
  • Silei Ge, 2nd Place
  • Dongfang Wen, 3rd Place

Strings

  • William Overcash, violin, 1st Place
  • Jinjoo Cho, violin, 2nd Place
  • Xiaohan Sun, viola, 3rd Place

Brass

  • Emma Richart, horn, 1st Place
  • Phillip Slater, euphonium, 2nd Place
  • Daniel Honaker, tuba, 3rd Place

Woodwind

  • Rina Sugawara, clarinet, 1st Place
  • Roya Farzaneh, flute, 2nd Place
  • Kristen Sector, bassoon, 3rd Place

Voice

  • Siena Miller, 1st Place
  • Caroline Bergan, 2nd Place
  • Armando Contreras, 3rd Place

Music Education

  • Andrea Snitzer, Gertrude Seiberling Music Education Scholarship
  • Kelly Connell, Winifred Collins Music Education Scholarship

Organ

  • Jillian Gardner, 1st Place

2013 Scholarship Recipients

Piano

  • Ya-Ju Chuang, Local
  • Chelsea de Souza, State
  • Yue Li, State
  • Yihui Liu, Local

Strings

  • Jihye Kim, State
  • Yang Zeng, Local
  • Brendon Phelps, Local
  • Sang Young Lee, State

Brass

  • Jason Hadges, State
  • Eric Dluzniewski, Local
  • Josh Davis, Local
  • Samuel Blakeslee, State

Woodwind

  • Kaleb Chesnic, Local
  • Shi Luo, State
  • Willow Fawn DiGiacomo, Local
  • Adam Farmer, State

Voice

  • Vandi Terrill, Local
  • Laurel Weir, State
  • Josephine Suwanpoh, Local
  • Allyson Dezii, State

Music Education

  • Sarah Hartong, State
  • Aimon Dwan, Local

2012 Scholarship Recipients

Piano

  • Joshua Curtis , State
  • Wei Amy Shi , State
  • Joanne Chew Chang , Local
  • Kimberly Davis , Local

Strings

  • Jinjoo Cho , State
  • Jung Un Suh , State
  • Christia Bieda , Local
  • Angela Leonardi, Local

Brass

  • Daniel Honaker , State
  • Mary MacKinnon , State
  • Brian Griffin , Local
  • Ryan Riley , Local

Woodwind

  • Thomas Breadon, Jr. , State
  • John Seaton , State
  • Kaitlin Johnson , Local
  • Michael Resanovic , Local

Voice

  • Erin Alcorn , State
  • Rachel Goldberg , State
  • Julissa Faw , Local
  • Bret Cowden, Local

Music Education

  • Jared Joseph , State
  • Christia Bieda , Local

Organ

  • Emily Meixner

2011 Scholarship Recipients

Piano

  • Mason Yu, State
  • Patrick McLaughlin, Local
  • Chaeyoung Lee, State
  • Sofia Chavez-Hernandez, Local

Strings

  • Madeline Kabat, State
  • Vicki Hamm, Local
  • Kathleen Tertell, State
  • Filip Lazovski, Local

Brass

  • Conrad B. Jones, State
  • Timothy Solinger, Local
  • Zachary Guiles, State
  • Benjamin Strecker, Local

Woodwind

  • James Romeo, State
  • Cassandra Dries, Local
  • Elissa Kana, State
  • Ann Hung, Local

Voice

  • Marie McManama, State
  • Michelle Cha, Local
  • Brian Mextorf, State
  • Mary Beth Bulen, Local

Music Education

  • James Lang, State
  • Erica Deringer, Local

Organ

  • John Walthausen, State

2010 Scholarship Recipients

Piano

  • Richard Jeric, local
  • Re Zhang, state
  • Joanne Chang, local
  • Xin Xin Zhang, state

Strings

  • MaeLynn Arnold, local
  • Geoffrey Herd, state
  • Timothy Cuffman, local
  • Katrina Bobbs, state

Brass

  • Lisa Christensen, local
  • Adrienne Doctor, state
  • Brian Griffin, local
  • Catherine Schule, state

Woodwind

  • Vincent Gilbert, local
  • Xiomara Mass, state
  • Shaye Bowman, local
  • Annie Gordon, state

Voice

  • Samantha V. Garner, local
  • Chanae Curtis, state
  • Rachel Morrison, local
  • Calvin Griffin, state

Music Education

  • Amanda Porter, local
  • Samantha Meese, state

2009 Scholarship Recipients

Piano

  • Alexander Malikov, State
  • Chaoyin Cai, State

Strings

  • Madeline Kabat, State
  • Sophia Bellingrath, State
  • Armine Chamasyan, Local
  • Jamie B. Crooks, Local

Brass

  • Conrad Jones, State
  • Zachary Guiles, State
  • Jason Hadgis, Local
  • John Di Cesare, Local

Woodwind

  • Emil Hudyyev, State
  • Morrigan O'Brien, State
  • Te An Hung, Local
  • Ashley Shank, Local

Voice

  • Joseph Lattanzi, State
  • Tammie Bradley, State
  • Amanda Hermann, Local
  • Mary Beth Bulen, Local

Music Education

  • Nora Snow, Local
  • Samantha Purcell, State

2008 Scholarship Recipients

Piano

  • Fan Zhang, State
  • Elosande Camonda, Local
  • Scott Cuellar, State
  • Richard Jeric, Local
  • Fan Zhang, State

Strings

  • Flora Nevarez, Local
  • Yan Tong, State
  • Sarah Mozena, Local
  • Nicholas Tavani, State
  • Flora Nevarez, Local

Brass

  • Nicolas Strebendt, Local
  • Sean McGhee, State
  • Alicia Andjelkovic, Local
  • Philip Martinson, State

Woodwind

  • Brenda Bourillon, Local
  • Boris Allakhverdyan, State
  • Shelley Smith, Local
  • Stanislav Golovin, State
  • Brenda Bourillon, Local

Voice

  • Elizabeth Zharoff, State
  • Alisha Atkins, Local
  • Rachel Morrison, Local
  • Melanie Emig, State
  • Elizabeth Zharoff, State

Music Education

  • Karmi James, Local
  • Mark Merriman, State

2007 Scholarship Recipients

Piano

  • Anne-Mai Palm, Local
  • Michelle Cann, State
  • Eric Marler, Local
  • Shuai Wang, State

Strings

  • Allison Lint, Local
  • Paul Dwyer, State
  • Julie Castor, Local
  • Rachel Rudoi, State

Brass

  • Ben Lightner, Local
  • Jason Smith, State
  • Meghan Guegold, Local
  • Michael Robinson, state

Woodwind

  • Daniel Perszyk, Local
  • Justin Johnston, State
  • Brian Burkett, Local
  • Brandon George, State

Voice

  • Elisabete Almeida Silva, Local
  • Bryn Vertesi, State
  • Amanda Herman, Local
  • Kathryn Zajac, State
  • Julie Craigo, Mary S. Bowers Scholarship for Female Voice

Music Education

  • Sara Reyes, Local
  • Kristin J. Sundman, State

2006 Scholarship Recipients

Piano

  • Julia Russ, Local
  • Jacob Ertl, State
  • Yu-Ching Chin, Local
  • Mudi Han, State

Strings

  • Soo Hyun Bae, Local
  • Nathan Olson, State
  • Jose Leonardi Reyes, Local
  • Natalie Rudoi, State

Brass

  • Justin Mason, Local
  • Benjamin Ammon, State
  • Travis Damicone, Local
  • Eric Starr, State

Woodwind

  • Robert Macholan, Local
  • Andrew Keller, State
  • Meghan Johnson, Local
  • Stanislav Golovin, State

Voice

  • Jennifer Norman, Local
  • Marilyn Reid Smith, State
  • Jessica Cole, Local
  • Damien Pass, State
  • Angela Crum, Mary S. Bowers Scholarship for Female Voice
  • Anthony Bianchi, Rev. Clarence H. Bowers Scholarship for Male Voice

Music Education

  • Erin Cook, Local
  • Malcolm Karlan, State

2005 Scholarship Recipients

Piano

  • Anne-Mai Palm, Local
  • Denitsa Yankova, State
  • James Cross, Local
  • Ruoxo Chen, State

Strings

  • Neysis Rangel, Local
  • Mingwei Zhao, State
  • Ting-yun Wen, Local
  • Yuncong Zhang, State

Brass

  • Benjamin Weber, Local
  • Michael Robinson Jr., State
  • Meghan Guegold, Local
  • Angelo Kortyka, State

Woodwind

  • Jonathan Headen, Local
  • Sonja Nesvig, State
  • Ryan Amos, Local
  • Ryan Muncy, State

Voice

  • Samantha Garner, Local
  • Michael Weyandt, State
  • Sarah Warrick, Local
  • Kisma Jordan, State
  • Ericka Martin, Mary S. Bowers Scholarship for Female Voice
  • Paul Stewart, Rev. Clarence H. Bowers Scholarship for Male Voice

Music Education

  • Adam Maynard, State
  • Kristin Ann Burkey-Koterba, Local

2004 Scholarship Recipients

Piano

  • Hsiang-I Chuang, Local
  • Mudi Han, State
  • Tina Chong

Strings

  • Lai Kheng Chan, Local
  • Caroline Slack, State
  • Dane Johansen
  • Jeffrey Leigh

Brass

  • James J. Kent, Local
  • Ken Wendt, State
  • Travis Scott, Local
  • Eric Starr, State

Woodwind

  • Christy M. Perry, Local
  • Jieun Han, State
  • Justin Church
  • Alicia Poot

Voice

  • Jessica Hornsten, Local
  • Christina Gregory, State
  • Audrey Luna
  • Carie Lynn Volkar
  • Marie Masters, Mary S. Bowers Scholarship for Female Voice
  • Jeremy Gilpatric, Rev. Clarence H. Bowers Scholarship for Male Voice

Music Education

  • Daniel Utley, State
  • Elaine Sonnenberg, Local

2003 Scholarship Recipients

Piano

  • Lorelei Bowman
  • Daniela Flonta
  • Pierre van der Westhuizen
  • Mark Greer

Strings

  • Jonathan Brin
  • Jinhee Suh
  • Andrew Dunn
  • Maria Bessmeltseva
  • Stephen Miahky

Brass

  • Kelly Biese, Local
  • James Albrecht, state
  • Aubrey Foard
  • G. Andrew Rozsa

Woodwind

  • Young-Joo Yoo
  • Andrew Keller
  • Rebecca Davidson
  • Sonja Nesvig
  • Danielle Shaub

Voice

  • Elizabeth Forrester
  • Christina Hall
  • Jacqueline Enrique
  • Melanie Woodruff
  • Kristin Paschen, Mary S. Bowers Scholarship for Female Voice
  • Paul Stewart, Rev. Clarence H. Bowers Scholarship for Male Voice

Music Education

  • Kerri L. Riley

2002 Scholarship Recipients

Piano

  • Lei Weng
  • Kayme Fritz
  • Kyung-Eun Na
  • Jessica R. Harriman

Strings

  • Yang Xu
  • Yoonie Choi
  • Mike Block
  • Jun Kim
  • Jeffrey Leigh

Brass

  • Ashely Hall
  • Scott Roeder
  • Jennifer D. Stephen
  • Travis W. Scott

Woodwind

  • Dwight Parry
  • Ashley Bowen
  • Amitai Vardi
  • Alexander Viazovtsev
  • Ryan Amos

Voice

  • Alyson Cambridge
  • Amy Yekel
  • Cynthia Skelley
  • Sean Anderson
  • Sarah Reyes, Mary S. Bowers Scholarship for Female Voice
  • Jeremy Gilpatric, Rev. Clarence H. Bowers Scholarship for Male Voice

Music Education

  • Emily Davis
  • Kara Jones

2001 Scholarship Recipients

Piano

  • Youngha Guk
  • Matthew Loudermilk, local
  • Wei-La Lai
  • James Tandy, local

Strings

  • Hee-Guen Song
  • Therese Ritchie
  • Jeffrey Weeks
  • Sungmin Yoo
  • Daniel Gardner, local

Brass

  • Jerrod Price, local
  • Joel Shonkwiler
  • John C. Addington II, local
  • Anthony Avitollo, local

Woodwind

  • Esra Ucan
  • Elizabeth Wiseman
  • Catherine Booth
  • Wade Harwood
  • Patricia Nicolini, local

Voice

  • Sedalia Brown
  • Deborah Popham, local
  • Jacqueline Enrique
  • Despina Amanatidis, local
  • Tonya Neal, local
  • Michael Hagey, local

Music Education

  • Darrel Miller, local
  • Carrie Lynn Harper, local
  • Brian C. Wesolowski
  • Jane Mills, local

2000 Scholarship Recipients

Piano

  • Sungha Lee
  • Jeremy Sommers, local
  • Hiromi Takaoka
  • Sara Norlin, local

Strings

  • Jeff Thayer, (state)
  • Stephen Miahky, local
  • Wei Wei Le
  • Daniel Gardner, local

Brass

  • Sara Schneider
  • Scott Roeder, local
  • Adam Wilson, local
  • Curtis James Wakely, local
  • Daniel Gardner, local

Woodwind

  • Todd Gorman
  • Peter Schmeiser, local
  • Brianne Sharkey
  • Lisa Heinrich
  • Laura Perrotto, local

Voice

  • Laura Anne Smith
  • Rachael Lawrence, local
  • Alyson Cambridge
  • Carol Ambrogio, local
  • Amy Louise Yekel, local
  • Scott Skiba

Music Education

  • Julie Herstine, local
  • Jerrod Price, local
  • Todd Van Houten
  • Mandi Wilson

1999 Scholarship Recipients

Piano

  • Spencer Myer
  • Eve Ostrovsky

Strings

  • Denitza Kostova
  • Daniel McDonough
  • Sayaka Nakayama

Brass

  • Rebecca Howenstine
  • Suzanne Gilchrist

Woodwind

  • Daniel Cotter
  • Nisha Ewing
  • Kazem Abdullah

Voice

  • Suzanne Lommler
  • Melody Moore
  • Michael Walsh

1998 Scholarship Recipients

Piano

  • Matthew Loudermilk, local
  • Ryoji Shimpo, local

Strings

  • Paul Miahky, strings
  • Jameson Cooper, strings

Brass

  • Russell Tinkham, local
  • Ian Indorf, local

Woodwind

  • Melinda Mendia, woodwind
  • Przemyslaw Huras, local

Voice

  • Denise Smith, local
  • Marci Saxon, local
  • Sean Anderson, local
  • Lesilee Ann Gardiner, local

1997 Scholarship Recipients

Piano

  • Clinton Martin
  • Jacques Andre Gascoyne

Strings

  • Benjamin Robison
  • Patricia Kates

Brass

  • Tavia Hobart
  • Keith Wolford

Woodwind

  • Andrew Bogiages
  • Christie Sherman
  • Nisha Ewing

Voice

  • Donald Trainer
  • Janine Jones
  • Bradley Bennett

1996 Scholarship Recipients

Piano

  • Brian Laakso, local
  • Cecilia Lin, local

Strings

  • Amy Oshiro, state

Brass

  • Gretchen L. Hopper, local

Woodwind

  • Brenna Askeland, local
  • Ginger Kroft, local

Voice

  • Dina Kuznetsova, local
  • Tonya Neal, local
  • Lawrence E. Street, local
  • Lesilee Ann Gardiner, local

1995 Scholarship Recipients

Piano

  • Ronald James Palka
  • Michael Andrew Hammer

Strings

  • MaryBeth Glasgow
  • David Lloyd Russell

Brass

  • Christian Heuck Johanson

Woodwind

  • J. Daniel Bowlds

Voice

  • Kristina Robertson
  • Elizabeth Graham
  • John T. Hines

Early Scholarship Recipients

Piano

  • Louise Anderson, Lerch
  • Linda Arment
  • Marilyn Beane, Nelson
  • Karen Brooks, Shreffler (organ)
  • Dorothy Church, organ
  • Gus Contos
  • William Dobbins
  • Richard Fauce
  • Robert Giauque
  • Robert Greene
  • Wallace Harper
  • Dorinda Hawk, Hitchcock
  • Michele Horner
  • Thomas Hutchins
  • Mary Jean Harrington, Lyon Percussion
  • Barbara Jones, MacGregor
  • Justine Kovacs, organ
  • Sharon Kleckner, organ
  • Wayne Lenke, organ
  • Jane McMahon
  • William Nesbitt
  • Charles Olegar, organ
  • Mary Jo Paolano, Thelwell (organ)
  • Roland Paolucci
  • Andrew Parr
  • Judith Pyett, Snyder (organ)
  • Lyn Rios
  • Nancy Lynn Sell, Robinson (organ)
  • Nadine Shank
  • Richard Shirey, organ
  • Mary Sigmon
  • Susan Slezak
  • Cynthia Taylor
  • Robert Vandall
  • Edward Votjko
  • Anthony Weaver, organ
  • Richard Williams

Strings

  • Stephen Miahky
  • Peter Bambakidis
  • Dan Buie
  • Lonnie Curtis
  • John Dempsey
  • Denise DeVreis, Cain
  • Michael Flaksman
  • Sheryl Greenbaum, Krohn
  • James Grosjean
  • James Ingraham
  • Paul Kuta
  • Carolyn Snook, Young
  • Carla Spannbauer
  • Sheila Spiegler, Vitale
  • Harriet Spiegler
  • John Wolfe, Jr.
  • Gregory Fiocca

Brass

  • Carolyn Curtis
  • Martin Curtis
  • John Davis
  • James Kirk
  • James Sours

Woodwind

  • Lee Chandler Jr.
  • Adrianne Greenbaum, Povodator
  • Fred Heyburn
  • Alan Nicolai
  • Timothy Parkinson
  • Lynne Schubert
  • Christine Treml
  • Margi Griebling-Haigh

Voice

  • Harry Arble
  • Diane Armitage
  • Paul Baird
  • Meg Baughman
  • Debbie Carmichael, Catrone
  • John Crowe
  • Gregory Gunder
  • Karan Harlan, Gless
  • James Neilsen
  • Richard Oborne
  • Sue Phillips
  • Larry Roberson
  • Joan Roth
  • Paul Royer
  • Diana Snook, Curtis
  • Gus Totaro

Music Education

  • Carlton Fellows
  • Barbara Frutchey, Williams
  • Martha Lewis
  • Jeffrey Mathews
  • Rebecca McClure, Norberg
  • Marcheta McCrady, Scott
  • Elizabeth Mellion
  • Russell Munneke